Aktuality:

Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno

31. 12. 2012


Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.


Úsporné vytápění do ekonomického domu

06. 12. 2012


V současné době, kdy dochází ke každoročnímu navyšování nákladů na provoz a vytápění rodinných domů se často potýkáme s myšlenkou, jaký typ domu si pořídit, zda klasický zděný, pasivní, nízkoenergetický nebo nulový dům a samozřejmě i s tím, jaké vytápění je pro zajištění tepla vašeho domova to nejvhodnější.


Zařizujete své bydlení?

30. 11. 2012


Pokud právě zařizujete bydlení nebo vymýšlíte, jak realizovat vaši zahradu, máme pro vás celou řadu tipů a inspirací.


Moderní stavba domu bez přívlastku EKO……

Napsal dne 04. 02. 2012 uživatel veronika.fundova

Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenosti se stavbou svého rodinného domu a ukázat všem, jak snadné a výhodné je v dnešní době stavět svépomocí.


Stavba vlastními silami má oproti stavbě domu na klíč určité výhody. Člověk díky ní ušetří nemalé finanční prostředky, které by musel jinak investovat do práce najatých stavebních firem. To je bezesporu asi ta největší výhoda, která vede lidi k tomu, že si začnou stavět dům sami.  Dalšími výhodami, neméně důležitými, je i to, že u stavby domu svépomocí máte pevnou kontrolu nad dodržováním předepsaných technologických postupů, ale také nad tím, že máte jistotu, že materiály, které pro stavbu domu používáte, jsou v takové kvalitě, jakou jste si zaplatili.  


A právě na základě těchto faktorů jsem se i já rozhodl pro stavbu rodinného domu svépomocí. Co jsem udělal jinak než ostatní je mimo jiné i to, že jsem zateplil svůj dům zevnitř i zvenku. Pouze oboustranné, tj. vnější a vnitřní zateplení nového domu s elektrickým teplovodním vytápěním v kombinaci s krbovým topením posune jednoznačně z ekonomického hlediska do popředí takto již vyzkoušený systém.


Z mého pohledu nové vždy znamená lepší, modernější, užitečnější, úspornější, zdravější a hlavně ekonomičtější. Nové technologie a nepřeberné množství stavebních materiálů umožňují mimo jiné s velkou zkušeností vybudovat či postavit rodinný dům dle svých nejlepších představ.


Bungalov, který jsem navrhl a postavil, vykazuje mnoho odlišných prvků a detailů, které vylepšují nejen vzhled, funkčnost domácností, pohodlí teplotního klima, ale především domácí rozpočet. Náklady na topení a energii bez jakéhokoliv zateplení domu by za zhruba 20-30 roků užívání převýšily hodnotu této nezateplené nemovitosti. Náklady vynaložené na elektrickou energii pro moji čtyřčlennou rodinu vykazují dlouhodobě u předchozího nezatepleného domu 7000 KWh za jeden rok. Při sazbě D2d to činní ročně 32.550,- Kč.


Z ekonomického hlediska by bylo chybou nenavrhovat elektrické teplovodní vytápění domu, které je nutné pro získání NT (nízký tarif)  jako smluvního požadavku od dodavatele elektrického proudu již v samotném počátku uvažovaní stavby a projektu. Při použití tarifu D45d (sazba akumulačního vytápění) tato sazba činí 2,34 Kč pro NT (nízký tarif), 3,15 Kč pro VT (vysoký tarif), což znamená, že domácnost a veškeré spotřebiče spotřebují při NT za jeden rok 7000 KWh, tj. 16.380,- Kč. Rozdíl této úspory oproti sazbě D2d - tj .16.170,- Kč použiji na vytápění domu elektrokotlem pro celé topné období včetně poplatků za HDO -impulzů. Jelikož přitápím krbem do celého otopného systému přes rozdělovače a termoregulační ventily, denní spotřeba elektrokotle nepřesahuje v současných teplotních podmínkách do -5st.C, 25 KWh na jeden den.


Základní odlišnosti mého domu oproti podobnému Bungalovu č. 866:


•    zvýšená stavba o 250 mm (jedna řada cihlových bloků po  celém obvodě navíc)
•    zkrácení obvodového podhledu na 650 mm souvisí s navýšením o jeden blok (více světla
     a slunce do prostoru)
•    upravení valbové vazby u protilehlých štítů na sedlovou vazbu s přesahem (možnost
     umístění fotovoltaických panelů na střechu)
•    vnitřní zateplení obvodových stěn budovy (zásadně bez použití paropropustné fólie)
•    použití menších cihlových broušených bloků  hloubka 300 mm zděných na tenkovrstvou
     stěrku
•    mezistropní tepelný záklop z dřevěných palubek je zateplen z horní strany foukanou
     izolací
•    sádrokartonové obložení stěn včetně zavěšených stropů
•    impregnovaný záklop z DTD 18 mm pod krytinou z obou stran ošetřen – penetrační vnější
     strana a vnitřní strana Dovilax stavební
•    oboustranná tepelná izolace základových pasů
•    trubky ALU-PLAST v podlahovém topení zabetonovány s použitím křemičitého písku frakce
     2-3 mm a to praného bez plastifikátoru, který poškozuje pevnost podlahy
•    dva samostatné okruhy pro rozvod vody jeden užitkový a druhý dešťová voda pro praní a
     WC
•    speciální nátěr válečkem na sádrokartonové plotny s nátěrem povrchu křemíku, kaolínu,
     barvy a lepidla imituje dokonale omítku fajnového provedení a hlavně zadržuje teplotní
     stabilitu prostoru a stálost tepla

 

autor: p. Svoboda; korektura a doplnění: Veronika Fundová