Aktuality:

Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno

31. 12. 2012


Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.


Úsporné vytápění do ekonomického domu

06. 12. 2012


V současné době, kdy dochází ke každoročnímu navyšování nákladů na provoz a vytápění rodinných domů se často potýkáme s myšlenkou, jaký typ domu si pořídit, zda klasický zděný, pasivní, nízkoenergetický nebo nulový dům a samozřejmě i s tím, jaké vytápění je pro zajištění tepla vašeho domova to nejvhodnější.


Zařizujete své bydlení?

30. 11. 2012


Pokud právě zařizujete bydlení nebo vymýšlíte, jak realizovat vaši zahradu, máme pro vás celou řadu tipů a inspirací.


Objednejte si náš katalog rodinných domů zdarma, nebo odebírejte newsletterBulletin Ekonomických staveb


Zajímavosti:

Topení dřevem je levné a ekologické

Napsal dne 11. 02. 2011

Dřevo na topení využívá stále více a více domácností. Hlavními důvody tohoto trendu jsou vzrůstající ceny za plyn a elektrickou energii a zvýšený zájem téměř každého z nás o ochranu životního prostředí. Topení dřevem je levné, ekologické a účinné. Levné topení dřevem patří mezi ekologicky šetrné způsoby vytápění. Dřevo se totiž řadí mezi obnovitelné zdroje a při jeho spalování neuniká do ovzduší takové množství škodlivých látek, jako například při spalování uhlí v tepelných elektrárnách, ze kterých následně odebíráme elektrickou energii. Využívání palivového dříví nebo i jiných obnovitelných zdrojů může považovat za vynikající příspěvek každého z nás k udržení zdravého životního prostředí.

Při topení dřevem je oproti ostatním palivům jen velmi minimální odpad. A ten se dá navíc ještě dále využít, například jako vynikající přírodní hnojivo. Hnojit dřevěným popelem se dá buď přímo anebo po zkompostování. Z jedné tuny spáleného suchého dřeva zůstane pouze malé množství popela - 2 až 17 kilogramů. Jde o cenný materiál bohatý na rostlinné živiny, v němž se, na rozdíl od popele uhelného, nenacházejí těžké kovy a další nebezpečné látky. Popel z uhlí i briket a škvára jsou naopak pro použití na zahradě naprosto nevhodné.

Ve srovnání s uhlím se také palivové dřevo samozřejmě mnohem snáze skladuje, a jeho uskladnění je čisté a voňavé. Také manipulace se dřevem je snazší a čistější. Topení dřívím se dá použít i jako doplňkový zdroj při topení plynem či elektřinou.

I topení dřevem má ovšem své nevýhody. Hlavním problémem je jeho dostupnost a možnosti skladování. Je jasné, že pokud nemáme zásobu topného dřeva kde uskladnit, anebo by jeho doprava byla pro vás velmi obtížná a nákladná, není pro vás topení dřevem tím pravým. Oblast využití je jasná – venkov nebo příměstské lokality Tím je také vymezena oblast využití – bude jí venkov nebo příměstské lokality. Od nákladů pak můžeme odečíst například možnost, že se na zpracování topného dřeva nebo jeho dopravě budeme sami podílet. Shrnuto a podtrženo. Na jednu topnou sezónu budete potřebovat dřeva opravdu hodně (8 - 15 kubíků). Pokud ho nemáte na dosah, doma ho není kam uskladnit, zapomeňte na tuto variantu vytápění.

K uskladnění velkého množství dřeva je potřeba vyčlenit část pozemku anebo nějakou hospodářskou budovu – kůlnu či stodolu nebo jednoduše postavený přístřešek. Místo musí zabezpečit dřevo před deštěm a sněhem. Vlhkost totiž podstatně ovlivňuje jeho výhřevnost a tím účinnost topení. Syrové dřevo má vlhkost kolem padesáti procent a pro účinné levné topení je v tomto stavu nevhodné – optimální hodnota je mezi deseti a dvaceti procenty vlhkosti. Dřevo vysychá poměrně dlouho. Všeobecně se doporučuje doba schnutí až dva roky.